H3 TASARIM VE HIZLI PROTOTİPLEME

H3 TASARIM VE HIZLI PROTOTİPLEME

Prototipleme, teknik anlamda imalatı yapılacak ürünün imal edilmeden önce elle tutulur en ilkel şeklinin oluşturulması olarak tanımlanabilir. Bu şekle de o ürünün prototipi denir.
Prototip, tasarım aşamasından sonra gelir. Mantık olarak malzeme seçiminden önce prototipleme yapılır. Böylece seçilecek malzemeler daha sağlıklı ve doğru şekilde kararlaştırılmış olur. Prototipte yanlış görülen geometriler, tasarım aşamasına dönülerek düzeltilir, müdahale edilir.
Protipler genel olarak boyanabilen ve talaşla işlenebilirlikte problem yaratmayacak malzemeler ile oluşturulur. Böylece maliyet fazlalığı oluşmaz. Prototip ister tek parça, ister çoklu parça, istenirse de mekanik olarak hareket edebilen birleştirmeler olarak oluşturulabilir. Parçalar arasında fark yaratmak için her parça kendine has renklerle boyanır. Böylece prototipin görünümünün daha anlaşılır olması sağlanır. Şekilde üretimi yapılacak olan bir saç kurutma makinasının bilgisayar ortamında 3 boyutlu görseli bulunmaktadır.
Bu şekilde ise üretilecek ürünün prototipi elde edilmiştir. Böylece üretim sonunda ne şekilde bir ürün ortaya çıkacağı henüz tasarım aşamasındayken dahi görülmüş olur.
Prototipler günümüzde özel prototip makinaları ile oluşturulabilir. Bu makinalar prototipi çekirdekten, katman katman yüzeye çıkarak oluşturur. Bu işlem oldukça kısa zaman aldığından endüstride kullanımı hızla artmaktadır.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

3D TASARIM VE MODELLEMEDE UZMAN DESTEĞİ ALMAK İSTER MİSİNİZ?

Hızlı ve Ekonomik Çözümler İçin Yanınızdayız

Bize Ulaşın